Altın Dedektörleri nasıl olur ? - Altın Dedektörleri

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Altın Dedektörleri nasıl olur ?

İletişim > Bilgi & Paylaşım

Altın dedektörleri ve metal dedektörleri

Bu makalenin konusu doğal altın (cüruf, nugget) bulabilen dedektörlerle ilgilidir. Hali hazırda ayrım özelliği olan dedektörlerin hemen hepsi altın para, bilezik gibi takılar ve definelerdeki altınları yüksek oranda ayırma özelliğine sahiptir.

Cürufun genellikle bulunduğu zemin yapılarının zor koşullarda olması sebebi ile, altın cihazları bu tür tespitlerde tercih edilen detektörlerdir. Altının doğal olarak bulunduğu toprak yapısı diğer dedektörlerin yanıltıcı etki alabileceği genellikle mineralli ve taşlık arazilerdir. Bu toprak yapıları için üretilen dedektörlere altın dedektörü denilmektedir.

Bu dedektörlerin teknolojik alt yapısı bilinen tür dedektörlerden tamamen farklıdır. Diğer dedektörler genel toprak yapısında çalışabilecek bir yapı ile tasarlanmıştır. Standart bir dedektörde bu mineralli yapı dikkate alınmakla birlikte tamamen bu toprak yapısı üzerine kurgulanmazlar. Doğal altın dedektörleri ise tamamen bu mineral yapısı düşünülerek tasarlanır. Diğer dedektörlere oranla çok daha hassas bir teknoloji gerektirir. Özellikle, bu cüruf altınlar çok küçük çaplı olarak yüksek mineralli kaya parçaları yanında, altında veya bir kaya ile yapışık pozisyonda duruyor olabilirler. Bunları da standart bir dedektör ile bulmanız genellikle mümkün olmaz.

Altın, özellikleri ve referansları bakımından ,metal scalasında diğer metal cinsleri ile çok yakın şekilde konumlanmıştır. Altın Dedekörleri özellikle bu referansa karşı yüksek hassasiyet gösterecek şekilde tasarlanıp üretilirler.

Altın dedektörlerinin en önemli özelliği ise engelleyici diğer unsurları bertaraf ederek sadece altın ve diğer metallere konsantre olabilmesidir. Yani taş veya kaya altında kalmış çok küçük bir altın cürufu bile toprak altından keşfedebilmektedir. Altın dedektörü toprak yapısında dengeleri bozabilecek yüksek mineral seviyelerine karşı kararlı davranacak, derinliğinden ve gücünden kayıp vermeyecek cihazlardır. Bu da üstün bir teknoloji, ileri mühendislik ve yoğun bir tecrübeyle mümkün olabilecek çalışmaları gerektirmektedir.

Sadece cihazın kendisi değil, bobininden kablosuna, ana kartından analog kartına, yazılımına ve tüm ince detayına kadar yüzlerce hatta binlerce deneme ile sonuç ilişkileri oluşturulmuş ve üretimi gerçekleştirilmiştir.

Altın, özdirenci ve birim uzunluğuna düşen endüktansı itibarı ile çevrede bulunan diğer metal ve manyetik özellikli hedeflerden bir ölçüde farklı değerlere, başka bir ifade ile farklı zaman sabitlerine sahiptir. Benzer şekilde altının bulunduğu zeminler de bu özellikleri itibarı ile ortalama zeminlere göre farklılık gösterirler.

Tipik bir define dedektörü veya tek para dedektörü ortalama bir arazide geniş bir hedef çeşitliliğine eşit duyarlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Buna karşılık altın dedektörleri hedeflendikleri zemin ve bu zeminlerdeki olası diğer impüriteler ile altın ayrımını mükemmel yapabilecek nitelikte optimizasyona sahiptir.

Altın cihazları bu dengeyi sağlamak üzere; yöntem, teknoloji, detaylı hesaplar ve bilgi birikimi ile geliştirilmiş bu amaca odaklanmış cihazlardır. Dedektörün bu şekilde tasarlanmış olması altının bulunduğu arazide o dedektör tarafından algılanıp algılanamaması arasındaki farkı belirler.

Örneğin; Bir define dedektörünün hedefi genellikle büyük objelerdir. Metal ayrımı olan define dedektörlerinde bu objelerin çelikten mi? demirden mi? yoksa bakırdan mı olduğunu anlamak da mümkün olabilmektedir. Hedef alınan cisim büyük olduğundan algılaması daha kolay ya da daha derinden mümkün olabilmektedir. Yeryüzünde insanlık tarihine göz atıldığında definelerin insanların yaşadığı topraklarda, altının ise genellikle çorak, el değmemiş, taşlık ve mineralli arazilerde olduğu gözlenmektedir.

Bununla birlikte Tek para dedektörleri de orta ve yüzeysel aramalarda çok başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle metal ayrım veya demir eleme özellikleri ile birçok gereksiz objeyi kazmadan geçmeyi ve en doğru hedefe yönlendirmeyi kolay ve kesin şekilde yapabilmektedirler. Etrafa saçılmış ve zamanla toprak altında kalmış paraları veya özellikle toprak altına kazılıp gizlenmiş madeni para ve benzeri hedefleri keşfetmek bu tür dedektörler ile çok olası ve rahattır. Tek para dedektörleri sadece para veya benzeri hedefleri değil, aynı zamanda değerli ve altın hedefleri de aynı hassasiyette bulabilmektedirler.

Yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden dolayı her dedektörün kullanım alanları ve bölgeleri belirgin şekilde ayrılmaktadır.


Geri dönmek ve tüm dedektör makalelerini görmek için buraya tıklayınız...

 
Copyright 2015. İstanbul Dedektör Merkezi Define ve Altın Arama Dedektörleri
İçeriğe dön | Ana menüye dön